7 tipů na podzimní hraní s kaštany a PDF zdarma ke stažení

Podzim už se ukazuje v plné síle. Listy jsou barevné, opadají ze stromů, příroda se ukládá k zimnímu spánku. Podzim je již chladný a je dříve tma, proto jsme se rozhodli přinést několik tipů na hraní s kaštany. Jedním z nich je PDF materiál, který si můžete zdarma stáhnout zde: 

Hrajeme si s kaštany

Kromě tvorby obrazců z kaštanů a vyrábění zvířátek přidávám i další vzdělávací a rozvojové tipy:

 1. Určování počtu slabik
  Děti mohou označovat u kartiček, předmětů, v knize počet kaštanů dle počtu slabik

 2. Písmenka
  Na kaštany napište bílou fixou písmena abecedy (některá vícekrát) a snažte se skládat slova (některé děti potřebují dle předlohy, kterou jim napíšete)

 3. Počítání
  Stejně jako v bodu 2. vyměníte písmena za čísla a přidáte znaménka. Nicméně předškolní děti by si měly uvědomovat hodnoty jako je méně, více, tudiž porovnávejte o kolik je kde více. Můžete u toho procvičit i předložky - Je více kaštanů v košíku nebo na stole? 

 4. Vkládačka pro nejmenší
  Jednou z aktivit, kterou jsem sdílela na sociálních sítích bylo vkládání kaštanů pomocí malé dětské naběračky do prázdného kartonu od vajec. Aktivita zabaví nejmenší děti kolem 18 měsíců až do cca 3 let. 

 5. Vhazování
  Děti od jednoho roku rády vhazují a vyhazují. Trénují si tím koordinaci oko-ruka, trpělivost a procvičují jemnou motoriku. Vystřihněte jim proto do plastového víčka od kávového nápoje (od umělého mléka) díru na kaštany a nechejte je pod dozorem vhazovat.

 6. Senzorické hraní
  Senzorické hraní zahrnuje rozvoj smyslů - nasypte kaštany do krabice a projděte se v ní, nebo si do ní sedněte. Můžete také děti nechat hrabat se v krabici kaštanů, mezi které schováte jiné drobnosti, které musí po hmatu najít.

 7. Vysvoboďte kaštany
  Jeden název a hned spousta možností - kaštany můžete dětem zabalit do modelíny, do zbytkového alobalu, přilepit je lepicí páskou k pevné ploše nebo je prostě jen zavřete do různých dóz (šroubovací, s víčkem, odklápecích apod.).